فروش ویزه به مناسبت روز پدرجشنواره تخفیف های ویژهرزرو جایگاه های تبلیغاتی

وضعیت اقتصادی عید ۱۴۰۰ در ایران

فهرست مطالب

وضعیت اقتصادی عید ۱۴۰۰ در ایران

مقدمه

سلام چیزی تا شروع سال جدید ۱۴۰۰ نمونده و اینکه وضعیت بازار به دلیل تحریم ها و کوید-۱۹ پر التهاب و آشفته شده شکی نیست و همه این رو میدونیم. امروز سری به باز هایی که فکر میکردم شاید رونقی داره ، یا به خاطر ایام عید فروشگاه ها محصولات خودشونو با تخفیف های شگفت آوری به مردم ارائه میدهند زدم. اما حقیقت این امر چیز دیگری را نشان میدهد و کلا  لاف اصول تجاری و مارکتینگ با صحنه هایی مواجه شدم که برای بنده اصلا خوش آیند نبود. گویا صاحبان کالا ها و فروشگاه ها کمر به نابودی بازار گرفته اتند یا جیب مردم را از هر قشری هدف قرار داده اند تا جبران خسارات دوران تعطیلی یک ساله کرونا را جبران کنند.

این که برخی از اصناف بدون در نظر گرفتن تعرفه یا نرخ نامه (وضعیت اقتصادی عید ۱۴۰۰ در ایران) یا به خاطر اطمینان از عدم کنترل و تعهد صنفی خود مشغول هستند شکی نیست. البته عمدتا این دسته را جوانانی را شامل میشود که در ذهن خود میخواهند ره چند ساله را یک شبه طی کنند. البته کاسبان قدیمیتر با انصافتر بودند و گویا به صنف و مردم احساس مسئولیت و انصاف بیشتری داشتند.

وضعیت اقتصادی عید 1400 در ایران

نمونه

به طور مثال: ساعت من دچار یک مشکل فنی کوچک شده بود و دسته کوک آن را میخواستم تعویض کنم. با توجه به اینکه خودم مدتی در ساعت سازی دائی خودم مشغول بودم و تجربه ای در این زمینه داشتم و مدتی نیز در کیش به فروش ساعت های برند پیش یکی از اقوام وادرم مشغول بودم تا حدی به این صنف و دم و دستگاههای ساعت های مچی آشنا بودم. (وضعیت اقتصادی عید ۱۴۰۰ در ایران) خلاصه برای رفع نقض ساعت به محدوده چهارراه زند مراجعه کردم و از سر خیابان خیام به فروشگاه ساعتی مراجعه کردم و موضوع ایراد ساعت را با آن در میان گذاشتم. خوب نفر اولی که به من پاسخگو بود در حال صرف نهار بود و به همکار جوان دیگر خود ارجاع داد و تنها با نگاه کردن به مدل ساعتی که خودم شش سال پیش در خود کیش آن را به مبلغ ۴۵ هزار تومان از فرد مراجعه کننده ای به فروشگاه خریداری کردم، قیمتی معادل ۳۰۰ هزار تومان را بابت تنها تعویض دسته کوک به من عنوان کرد و مدت زمان تعویض آن را ۳ روز اعلام کرد در صورتی که تعویض آن بیش از ده دقیقه زمان نمیبرد.

بنده هم با توجه به این ملاحضات فروشگاه را ترک کردم و به فروشگاه بعدی در همان نزدیکی مراجعه کردم که در یک پاساژ باریک قرار داشت. در کمال تعجب این فروشگاه مبلغی بالغ بر نیمی از مبلغ فروشگاه قبلی را عنوان کرد یعنی ۱۵۰ هزار تومان و از لحاظ زمان نیز ۳ روز را عنوان کرد.

مجددا فروشگاه را ترک کرده و به فروشگاهی دیگر مراجعه کردم این بار به سراغ فروشگاهی در خیابان داریوش شیراز مراجعه نمودم و با قیمیتی معادل ۷۰ هزار تومان مواجه شدم و مدت زمان یک روز که البته باز هم فروشگاه را ترک نمودم.

پارامتر معیوب اقتصادی

این آشفتگی بازار و عدم وجدان در برخی از صاحبان کسب و کار و اصناف نشان دهنده پارامتری معیوب دارد.

به نظر میرد این واحدها ی صنفی و مسئولینی که در آنها فعالیت دارند، با خیال اینکه خوب کسی به کار ما کار ندارد و چون ما از موقعیت تجاری برخوردار هستیم و عضو اتحادیه و صنفی هستیم کسی به کار ما کاری ندارد و هر کاری دلمان بخواهد میکنیم و پشتمان به اتحادیمان گرم است و جیب مردم را میزنیم در این بین اگر طرف چیزی نگفت خوب پول را میدهد و کارش انجام میشود و میرود. اگر هم معرض شد میگوییم خوب برو شکایت کن یا این که ما قیمت را به شما گفتیم ، شما میخواستید جای دیگر سوال کنید و جای دیگر کارتان را انجام دهید و یا در نهایت بیا آقا این پولت و کار خود را به روز اول تبدیل میکرد و با این ترفند ها به جیب مردم دستدرازی میکنند.

البته در این میان همانطور که گفتم در میان این اصناف انسان های با انصاف هم هستند که هنوز رعایت وضع مردم را میکنند و همین جا آز آنها تشکر میکنم.

بعد از اینکه فروشگاه آخر را ترک کردم به خودم گفتم مگر قیمت فعلی این ساعت چقدر شده است که آن فروشگاه اول با نگاه کردن به ساعت مبلغ ۳۰۰ هزار تومان را عنوان کرد، برای پاسخ به این سوال به فروشگاه دیگری رفتم و بدون اینکه ساعتمم را نشان دهم از آقای فروشنده پرسیدم که قیمت ساعت هایی با برند ساعت بنده چقدر است و آقای فروشنده پاسخ داد ۱ میلیونو ۶۰۰ هزار تومان. (وضعیت اقتصادی عید ۱۴۰۰ در ایران)

تفاوت ها

خوب اینجا نشان میدهد فروشنده فروشگاه اول تنها بخاطر نوع برند ساعت بنده قیمت

به من گفت اما فردی که در فروشگاه آخر که مبلغ ۷۰ هزار تومان را به من عنوان کرد و با بازکردن پشت درب ساعت (بازدید فنی) انجام داد چقدر تفاوت اخلاقی و انصافی وجود دارد.

به واقع چرا همچین تفاوت بزرگی بین دو نسلی که در نسل امروز در یک صنف مشغول هستند باید وجود داشته باشد به دنبال ریشه های روانشناسی آنها میگردم.

اینکه برخی خود را مسئول جایی میپندارند و تنها فاصله بین ارباب رجوع و آنها وجود دارد یک پیشخوان است چرا باعث میشود به آنها اجعاف کنند و با نگاهی خود برتر بین به آنها نگاه کنند.

بازرسان اقتصادی

اگر بجای من بازرس اتحادیه و یا بازرس اماکن با آنها سر زده بود و به صورت فردی ناشناس که به دنبال تخلفات ریز یا درشت این گونه بود و با آنها برخورد میکرد، وضع شهرمان بهتر نمیشد.

در همین چهار راه زند که شما تشریف ببرید برخی فروشگاه ها نه لیبل قیمتی روی اجناسشان وجود دارد و نه مشخصه کالایی و اصلا مشخص نیست که این کالا ها از کجا آمده و چگونه در این فروشگا ها قرار گرفته اند که این نشان میدهد مسئولین این فروشگاه ها که عمدتا از اعضای پر نفوذ اتحادیه ها و اصناف هسند دست فروشنده ها را باز گذاشته اند تا هر قیمیتی که میخواهند را بر روی محصولات خود بگذارند.

البته این امر بیشتر در صنعت پوشاک در این محدوده قابل مشاهده است.

معمولا نرخ مجازی که هر واحد صنفی مجاز به افزایش آن به قیمت فاکتور خرید خود میباشد نباید بیش از ۲۰ الی ۲۵ درصد باشد. اما در بازار که حضور پیدا میکنیم میبینیم که برخی کالا ها با افزایش نرخ بیش از ۱۰۰ درصد بر روی قیمت های آخرین فاکتور های خرید خود اقدام میکنند که همین امر منجر میگردد شیب صعودی تورمی ایجاد شود و سطح تورم و نارضایتی اقشار جامعه را منجر شود.

این سیستم به یک سیستم مخفی گسترده نظارتی که متشکل از کارشناسان خبره باشد نیاز دارد تا مو را از ماست جدا کند و سلامت جامعه را حفظ و پایدار کند.

بدون در نظر گرفتن قدرت و نفود واحد های صنفی قدرت مداخله در تمام سطوح صنفی را داشته باشد.

مهندس امیر معصومی پور

مهندس امیر معصومی پور

مشاوره، طراحی و اجرای پروژه های تجارت الکترونیک

بارکد واتس اپ امیر
اشتراک گذاری این پست
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
کوپن تخفیف 40 درصدی
شرکت در قرعه کشی
شرکت در قرعه کشی
30% تخفیف + هدیه + ارسال رایگان
کوپن تخفیف 40 درصدی
شرکت در قرعه کشی
کوپن تخفیف 30 درصدی
30% تخفیف + هدیه + ارسال رایگان
کوپن تخفیف 30 درصدی
کوپن تخفیف 20 درصدی
30% تخفیف + هدیه + ارسال رایگان
30% تخفیف + هدیه + ارسال رایگان
شانس خود را امتحان کنید و برنده شوید!

آدرس ایمیل خود را وارد کنید و چرخ را بچرخانید. این شانس شما برای برنده شدن تخفیف های شگفت انگیز است!